Taliansko pokutuje Facebook v prípade Cambridge Analytica

Taliansko pokutuje Facebook v prípade Cambridge Analytica

Trest bol za "nezákonné konanie spáchané v prípade" Cambridge Analytica ", spoločnosť, ktorá získala prístup k údajom 87 miliónov užívateľov prostredníctvom aplikácie pre psychologické testy ," uviedla vo vyhlásení.
 
Sieť sociálnych médií bola prenasledovaná kontroverziou v dôsledku odhalení, že zaniknuté politické poradenstvo použilo súkromné ​​údaje od desiatok miliónov používateľov Facebooku na politické zacielenie.palec nahoru.jpg
 
Tá istá poradenská spoločnosť pracovala na kampani Leave v britskom referende Brexit 2016 a na volebnej kampani Donalda Trumpa v tom istom roku.
 
Súkromný strážca povedal, že pokuta sa týkala stiahnutia aplikácie Thisisyourdigitallife od 57 Talianov prostredníctvom prihlasovacích údajov, ktoré videli údaje o ďalších 214 077 talianskych používateľoch bez ich súhlasu.
 
"Sme pevne odhodlaní chrániť súkromie a investovali sme do zdrojov, technológií a partnerstiev, ako aj do zamestnávania viac ako 20 000 ľudí, ktorí pracujú na bezpečnosti len v minulom roku.
 
Kritici kritizovali strážcu za to, že odovzdal obrovskému sociálnemu mediálnemu gigantovi relatívne malú pokutu, zatiaľ čo analytici uviedli, že je nízky, pretože trestný čin bol spáchaný pred nadobudnutím účinnosti nového rámca na ochranu údajov v Európe.média.jpg
 
Taliansky úrad pre hospodársku súťaž v decembri uložil pokutu vo výške 10 miliónov EUR na predaj údajov používateľov bez toho, aby ich informoval a „agresívne“ odrádzal používateľov od snahy obmedziť ich údaje.
 
Data škandál Facebook-Cambridge Analytica bol hlavný politický škandál na začiatku roka 2018, kedy vyšlo najavo, že Cambridge Analytica bola zozbieraná osobné dáta miliónov ľudí Facebook profilov bez ich súhlasu a používa ju pre reklamné účely politické. Bol opísaný ako okamih prechodu k verejným poznatkom o osobných údajoch a urýchlil masívny pokles cien akcií  a vyzýva na prísnejšiu reguláciu využívania údajov technologickými spoločnosťami.