Skúmajte podmorský svet bezpečne

Poznatok o najhlbšom mieste na svete sa deti učia už na hodinách geografie na základnej škole, viete však o tejto záležitosti viac napríklad z dokumentárnych filmov či kníh? Mariánska priekopa s hĺbkou 11 034 m. pod morom má svoju tajuplnú históriu, odkedy sa ňou začali zaoberať poprední výskumníci. Už v 19. storočí sa o nej v tejto súvislosti uvažovalo, ale predpokladala sa podstatne menšia mierka – len 8164 m. Najnovšie údaje z roku 1960 potvrdzujú jej status aj s údajom o aktuálnej hĺbke. Je súčasťou najväčšieho oceánu na svete – Tichý oceán, pričom sa jej návštevou môže pýšiť len málo smrteľníkov.

ocean

Pýtate sa prečo? Zrejme vás neprekvapí, že ide o prostredie s najvyšším tlakom na Zemi a zároveň voda dosahuje teploty nad 0 stupňov Celzia – dostať sa tam je možné len s využitím kvalitnej techniky. Bod v najhlbšej časti priekopy sa nie nadarmo volá Challenger Deep – toto meno získal podľa rybárskej lode vedca Jacquesa Piccarda. Z uvedenej lode sa následne stalo laboratórium. Problematický prístup sťažuje ďalšie výskumy, a to aj napriek najmodernejším technológiám, a tak sa častokrát môžeme spoliehať len na dohady. V hĺbkach ožívajú rôzne legendy a uvidíme, aké informácie neskoršia veda prinesie o tomto zaujímavom fenoméne.

oceán

Prekvapivo táto oblasť sveta disponuje podmanivou podmorskou flórou a faunou – svoje miesto tu majú žraloky, rôzne druhy kôrovcov a rýb, obojživelníky a morské rastliny. Spoznať najhlbšie miesto na svete je neuveriteľnou výzvou. Môžete si vybrať akékoľvek destinácie – dobrodružné, rodinné, rekreačné či poznávacie dovolenky – všetky si vyžadujú cestovné poistenie, vďaka ktorému prekonáte akékoľvek problémy. AXA cestovné poistenie vám pomôže v každej situácii. Pozrite sa na naše webové stránky a dozviete sa viac. Alebo sa na nás obráťte a my vám s vašim výberom poradíme.