Raritný zážitok, jedinečná príležitosť

Každý jeden deň nás našimi životami sprevádza najpotrebnejší, v podstate i najvernejší kamarát. Určité ročné obdobia nám dokáže vykúzliť úsmev na tvári takmer denne. Nikdy sme mu nekúpili kofolu, pivo, nikdy sme sa s ním nepohádali a navzájom sa pri mnohých veciach musíme tolerovať. Nepohádame sa sním ani o dievča, vždy je on ten, ktorý praje v prvom rade nám a na seba myslí minimálne. Je neodmysliteľným kamarátom pre miliardy ľudí a to na celom svete. Nehľadí na postavenie, rasu, pohlavie a ani na naše skutky. Existuje vôbec takýto kamarát? Áno, ale nejedná sa o človeka, mám na mysli Slniečko.

zatmění slunce

No aj to má za svoju predlhú existenciu niekedy slabšie chvíľky, kedy sa nám počas denných hodín schová, kedy zostane zatmené. Ani takýto mocný kamarát nie je úplne dokonalý. Už ste určite i Vy boli svedkami javu, ktorému vravíme ako zatmenie Slnka. Napríklad v Auguste tohto roku/2017/ mohli byť obyvatelia USA svedkami javu v podobe takéhoto zatmenia, ktoré však bolo výnimočné tým, že sa nejednalo o čiastočné zatmenie, ale úplné! O tomto fascinujúcom jave sa môžete dočítať aj cez zaujímavú webovú informáciu

zobrazení zatmění

Takýto typ úplného zatmenia je ojedinelý a možno i trochu naháňa strach. Každopádne sa jednalo iba o dĺžku v trvaní dvoch minút. No jednalo sa o dve minúty zážitku, ktorého sa už možno my, dnešní ľudia nedožijeme. Veď ako ste sa cez odkaz mohli dočítať, takáto forma zatmenia sa odohrala iba v roku 1918 a potom až v spomínanom Auguste 2017. Takže takmer presných 100 rokov!
Toto zatmenie však bolo výnimočné predovšetkým tým, že bolo pozorovateľné od jedného pobrežia Spojených štátov, až po druhé. Nejednalo sa o jav, kedy je zatmenie možné sledovať iba z určitých mála lokalít. Svedkami tohto dvojminútového zatmenia mohlo byť až 12 štátov USA! Dokonca aj Slováci vycestovali k týmto štátom v okolí amerických pobreží, len aby mali možnosť takýto zážitok vidieť.