Na posilnenie imunity nezabúdajte v žiadnom ročnom období

Imunita človeka je laicky povedané schopnosť organizmu odolávať zmenám, chorobám, baktériám a podobne. Nie u každého človeka je však rovnaká. Niekto s jej oslabením bojuje celý život, niekto zase naopak nepociťuje nič, čo by nasvedčovalo jej zhoršenému stavu. Posilnenie imunity v rizikových ročných obdobiach však rozhodne nezaškodí u nikoho z nás. Napriek tomu, že jeseň a zima sú obdobia, kedy sa choroby vyskytujú najviac, na svoju imunitu by sme mali myslieť celoročne. Tak sa poďte spoločne s nami pozrieť, akými spôsobmi je možné posilniť imunitu.

citrusové plody

Strava je základ

Svoju imunitu dokážeme posilňovať mnohými spôsobmi, no zdravá a vyvážená strava je úplným základom. Asi nikomu netreba hovoriť, že by sme sa mali vyhýbať ťažkým a mastným jedlám, nutrične málo hodnotným potravinám, veľkému množstvu cukru a sladeným nápojom. Iba málokto však vie, že v chladnejších mesiacoch by sme do svojich jedálničkov mali zaradiť potraviny, ktoré dokážu naše telo zohriať a sú skvelé na posilnenie imunity. Ide najmä o špeciálne koreniny ako škorica, kurkuma či badián. Skvelým pomocníkom v týchto mesiacoch je aj zázvor či rakytník. Nielenže vás zahrejú zvnútra, ale dodajú vám aj vitamín C a ďalšie, ktoré sú v chladnom období nevyhnutnosťou. Takýmto spôsobom dokážeme predísť chrípke, nachladnutiu a ďalším sezónnym chorobám. Počas roka si doprajte menšie porcie zdravšieho jedla a snažte sa konzumovať 4 až 5x za deň. Žalúdok zbytočne nezaťažujte a doprajte mu oddych. Ak sa tesne pred spaním najete, žalúdok bude zamestnaný spracovávaním potravy a neoddýchne si.

ovocný salát

Športujte

Tomu, koho šport neoslovil, môžeme iba ťažko vysvetľovať, aký je pre naše telo a posilnenie imunity prospešný. Aj ten, kto sa športu oblúkom vyhýba, by však svojmu telu mal dopriať pohyb minimálne v podobe dlhších prechádzok v prírode. Na posilnenie imunity blahodárne pôsobí čerstvý vzduch a hlavne to, že sa hýbeme. Pohyb je totiž pre človeka prirodzený. Pokiaľ aktívne športujete, či už vonku alebo v interiéri, rozhodne by ste s tým nemali prestávať ani počas jesene a zimy. Beh v chladnejších podmienkach dokáže pri správnom dýchaní utužiť zdravie ako máločo. Ideálne je dopriať si aktívny pohyb minimálne 3x za týždeň. O správnom posilnení imunity sa viac dočítate na webovej stránke https://silverdium.sk/.