Biopotraviny – sú naozaj lepšie?


V poslednom období veľa domácností rieši otázku, či kupovať biopotraviny alebo nie. Niektorí ľudia sú presvedčení, že je to nezmysel a že tieto produkty sú zbytočne predražené. Iní si ich nevedia vynachváliť. Biopotraviny sa dnes bežne predávajú v špecializovaných predajniach i v našich supermarketoch.  

paprika

Čo je to biopotravina?
Je to produkt ekologického poľnohospodárstva. Pri jeho výrobe sa minimalizujú negatívne následky na okolité prostredie. Biopotraviny sa pestujú bez použitia hnojív, škodlivých chemických postrekov, nesmú byť geneticky modifikované a musia zodpovedať špeciálnym kritériám na akosť a kvalitu.
Laická verejnosť častokrát ani nevie, čo presné sú biopotraviny, preto o nich koluje veľa rozporuplných informácií. Prinášame niektoré z nich.

Biopotraviny sú drahšie
Naozaj takto označené potraviny sú v našich supermarketoch až niekoľkokrát drahšie. Existuje však alternatíva. Nakupujte priamo u farmára, ktorý tieto produkty produkuje a neúčtuje si takú vysokú maržu.

kuře

Biopotraviny sú zdravšie
Stále nové a nové výskumy prinášajú rozporuplné výsledky. Dá sa však predpokladať, že je v nich menej pesticídov než v priemyselných potravinách.

Ekologické poľnohospodárstvo nepoužíva hnojivá
Pravdou je, že sa nepoužívajú priemyselné hnojivá, ale pôde sa pomáha tak, ako za čias našich babičiek. EKO farmári používajú organické hnojivá alebo kompost.
 
 
Je rozdiel medzi vajcami z veľkochovu a EKO chovu?
V každom prípade je rozdiel v tom, ako žijú sliepky. Vo veľkochove prežijú sliepky celý život v klietkach, nikdy nevidia denné svetlo a ako výživu dostávajú granule. Na EKO farmách sa pohybujú voľne, jedia prirodzenú stravu a ich vajíčka majú preto viac omega mastných kyselín.

pole

Biopotraviny lepšie chutnajú
Chuť je veľmi individuálna, ale biopotraviny obsahujú menej vody, preto majú výraznejšiu chuť. To je jeden z dôvodov prečo si ich obľúbili svetoznámi kuchári, napríklad Jamie Oliver.