Stručný sprievodca pre udržiavanie akvárií


1. Spravte si čas
Rybárstvo je príjemné hobby, ktoré si vyžaduje veľké množstvo trpezlivosti. Ak ste typ človeka, ktorý žije na “letisku“, nie je pravdepodobné, že to bude pre vás. Vytváranie zložitého ekosystému schopného podporiť nielen ryby, ale baktérie potrebné na jeho udržanie trvá veľa času a môže to trvať aj niekoľko týždňov, než si dokážete plne oceniť plody svojej práce.
Nové akvárium vyžaduje viac ako jeden mesiac alebo dlhšie. Budete musieť pravidelne kontrolovať vodu pre chemické nerovnováhy a jedna chemická látka, ktorá nie je úmerná zvyšku, môže spôsobiť, že vaše akvárium nebude obývateľné.
koralový útes
2. Pridávajte rybičky pomaly
Zavedenie veľa rýb do nádrže príliš skoro a presne v rovnakom čase spôsobí zabíjanie rýb.
Správne cyklovanie nádrže je prvým krokom k budovaniu zdravého prostredia, ktoré napomáha udržiavaniu rýb. Kolónia baktérií by mala rásť v akváriovom filtri pred pridaním rýb tak, aby bol zavedený systém na likvidáciu odpadu po zavedení rýb.
3. Nepreťažujte
Vzhľadom na to, že mnohí predajcovia rýb odporúčajú pridávať jedlo do nádrže dvakrát až trikrát denne, môže to byť nadmerné, ak práve začínate.
Nové akvária, najmä ak sledujete kvalitu vody alebo zavádzate nových rýb, kŕmte ich len raz denne. Dokonca aj vtedy, keď sa zavádzajú všetky ryby a počas týždňov nedošlo k problémom s nádržou, malo by sa kŕmenie vykonať v malých množstvách.
4. Získajte správne akvárium
Pamätajte, že aj keď ste mohli začať udržiavať ryby samé, ste tiež odhodlaní poskytnúť čo najlepšie podmienky pre ryby. To zvyčajne znamená vyčistenie pravidelnej obdĺžnikovej nádrže. Môžete si tiež zakúpiť rôzne takzvané Eschew zábavné nádrže ako guľôčky a šesťuholníky. Vaše ryby budú šťastnejšie.
Podobne, pri zdobení akvária sa snažte zostať verným normálnemu vodnému prostrediu, ako môžete. Zvyčajne to znamená so štrkom, pieskom a dekorom s tlmenými, prirodzenými farbami ako je hnedá, zelená a sivá.
 rybička v akvárku
 
5. Zakúpte najväčší možný tank
Dokonca aj keď držíte len pár rýb, skúste si kúpiť najväčšiu nádrž, ktorú si môžete dovoliť. Väčšie nádrže môžu podporiť oveľa stabilnejšie ekosystémy ako menšie a prinesú vám ďalší prínos zavedenia ďalších rýb v budúcnosti. Nezabudnite investovať do veľkých akváriových filtrov a čerpadiel.
6. Vyberte ľahké druhy
Začali ste loviť ryby, pretože ste chceli vystavovať exotické druhy rýb. Naozaj ťa neviním, všetci sme tam boli. Ale ak ste novým pri udržiavaní a starostlivosti o ryby, potom vám veľmi odporúčam, aby ste najskôr začali s vytrvalými rybami s nízkou údržbou. Je jednoduché starať sa o nich, lepšie aklimatizovať a žijú dlhšie. Ako náhle ste preukázali, že sa môžete starať o menej náročné rybičky, potom môžete prejsť na citlivejšie druhy.