Tepláreň Košice a jej 45 miliónová investícia

Tepláreň Košice a jej 45 miliónová investícia


Znečistené ovzdušie je následkom dnešného pokrokového života plného áut a hutníckych fabrík. Dlhé roky sme sa uspokojovali s myšlienkou, že máme na výber iba dve možnosti. Pokrok alebo znečistený vzduch. V dnešnej dobe však prichádzajú možné plány, ako dosiahnuť oboje. Ale zasa si to vyžiada tretiu obeť-peniaze. Aby som bol presnejší, viac peňazí na financovanie nových technológií, ktoré by boli tolerantnejšie k ovzdušiu. Už len samotný výskum však stojí nekresťanské peniaze, ale ak sa majú peniaze vyhadzovať oknom, nech je to pre zmenu radšej na takéto veci, ktoré by mohli zabezpečiť zdravší životný štýl pre nás všetkých a hlavne pre ďalšie generácie. Aj v tomto prípade by sme však mohli vravieť o pokroku, aký by našu spoločnosť posunul určitým smerom opäť vpred. Vlastne bol by to významný pokrok a môže sa oň zapríčiniť práve dnešná generácia.

stroje

Môžeme sa v tomto smere ale s kľudom pozrieť aj na Slovensko, vlastne predcházajúcimi vetami som chcel poukázať okrem iného aj na investíciu Košickej teplárne, ktorá už údajne objednala spomenutú novú technológiu, akou by sa dalo znečisťovanie ovzdušia podstatne obmedziť.

oheň

Bližšie sa jedná o investícii dosahujúcej údajne až 45 000 000 eur a pôjde o výrobu tepla i elektriny s tým rozdielom, že miesto doteraz zaužívaného paliva- uhlia, sa v Teplárni Košice bude k produkcii využívať iný zdroj-plyn. Takýmto plánom sa odhaduje, že závislosť od spaľovania uhlia môže klesnúť celkovo až o 30%. Tepláreň Košice tak konkrétnejšie zakúpila  štyri plynové motory disponujúce tepelným aj elektrickým výkonom. Takéto motory by sa tak mali zapríčiniť o kvalitnú výrobu a dodávku elektrickej a tepelnej energie. Bude to prvá zásadnejšia zmena po dlhých 60 rokoch, no zatiaľ vravíme iba o podpísaní zmluvy, táto novo odkúpená technológia sa má však oficiálne spustiť do prevádzky najbližšie až budúci rok

3/5 - (1 vote)