Nezamestnanosť v USA klesla na 18-ročné minimum

Nezamestnanosť v USA klesla na 18-ročné minimum


Priemerná hodinová mzda zamestnancov zo súkromného sektora medziročne vzrástla o 2,7% oproti 2,6% v apríli. Prieskumy ekonómov predpovedali, že v máji bude mať zisk okolo 188 000 pracovných miest.
Analytici tvrdia, že údaje o pozitívnych pracovných miestach podnecovali očakávania, že centrálna banka, Federálna rezerva, zvýši úrokové sadzby na svojej budúcej schôdzi neskôr tento mesiac.
Miera nezamestnanosti nebola tak nízka od apríla 2000 a už na konci roka 2018 splnila predpoveď Fedu o 3,8%.

investice

Prezident Donald Trump predviedol správu o silných pracovných miestach s príspevkom v službe Twitter a napísal, že sa teší na to, že bude vidieť čísla.
Tweet zvýšil obočie kvôli narážke na embargované údaje, ku ktorým má prístup Biely dom ešte pred jeho prepustením.
Prezident Trump bol predtým prepustený za oslavu pracovných miest do jednej hodiny po ich uverejnení, čo je porušenie federálneho pravidla, ktoré má zachovať neutralitu štatistiky.

Mark Hamrick, senior ekonomický analytik spoločnosti Bankrate.com, uviedol, že funkcia prezidenta „nevyzerá dobre“, aj keď sa vyhne úplnému prerušeniu embarga.
„Je to ďalší prípad, keď prezident Trump bude múdro tráviť čas tým, že bude robiť niečo iné ako tweeting,“ povedal.
Ekonóm Lawrence Summers, ktorý zastával najvyššie ekonomické posty pod Billom Clintonom a Barackom Obamom, napísal na Twitteru, že podobné vyhlásenie urobené v týchto správach „by bolo veľkým škandálom“.

Silné čísla
Rozhodnutie prezidenta upriamiť pozornosť na správu však zdôraznilo pozitívne čísla, ktoré sa pridali k iným zdravým ekonomickým ukazovateľom.
Všetky hlavné odvetvia americkej ekonomiky zaznamenali minulý mesiac nárast pracovných miest. Stavebníctvo pridalo 25 tisíc pracovných miest v máji po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci dosiahlo 21 tisíc pracovných miest.
Výrobné odvetvie vytvorilo minulý mesiac ďalších 18 000 pracovných miest, okrem 25 000 vytvorených v apríli.

průmysl

Revidované údaje za mesiace marec a apríl tiež ukázali, že ekonomika dodala 15 000 pracovných miest, než sa predpokladalo. Ekonómovia predtým povedali, že zlé počasie je vinným za pomalší rast zamestnanosti počas týchto dvoch mesiacov.
Dokonca aj najširšia miera nezamestnanosti – vrátane osôb pracujúcich na čiastočný úväzok a odradiť pracovníkov – sa od roku 2001 pohybuje na najnižšej úrovni.

5/5 - (1 vote)