Kŕčové žily na nohách

Kŕčové žily, ktoré lekári nazývajú varixy, sú často spájané so staršími ľuďmi, avšak v dnešnej dobe čoraz viac postihujú aj mladých. Tento zdravotný problém nemusí byť iba vizuálnou prekážkou, ale môžu byť aj okom neviditeľné a spôsobovať rôzne ťažkosti, ba až bolesti. Najčastejšie sa nachádzajú kŕčové žily na nohách alebo na rukách, ale môžu byť aj na iných miestach na tele. Varixy sa objavujú v prípade, keď žily a cievy nestíhajú odvádzať krv dostatočne rýchlo a tá sa v nich následne hromadí, čo spôsobuje ich vystúpenie alebo hrče.

Vystúpené žily

O tom, že vás trápia kŕčové žily ani nemusíte vedieť, v prípade, že nie sú viditeľné, avšak prísť na to viete vďaka príznakom ako sú: bolesť, hryzenie, svrbenie, pálenie, škrabanie, opuch, iné sfarbenie kože, kŕče a ďalšie. Keď chcete problémom s kŕčovými žilami predísť mali by ste zvýšiť pohyb, zmeniť stravu, nesedieť príliš dlho, nesedieť s preloženými nohami, nenosiť zlú obuv (vysoké topánky) a niektorí lekári odporúčajú napríklad aj počas kúpeľa alebo sprchy striedať teploty vody (teplá/studená, môže pomôcť lepšiemu prekrveniu) alebo zvýšiť pitie dostatočného množstva tekutín. K vzniku tohto problému často prispievajú aj faktory ako je nadváha, fajčenie, hormonálna antikoncepcia, vyšší vek, menopauza, tehotenstvo, príliš obtiahnuté oblečenie, pitie nadmerného množstva alkoholu, kávy a iné.

Kŕčové žily

Je veľmi dôležité, aby ste na tento problém prišli čo najskôr a začali ho aj čo najrýchlejšie riešiť, pretože v horších prípadoch môžu neliečené kŕčové žily spôsobovať vážne zdravotné problémy, ako napríklad vytváranie krvných zrazenín. Veľmi často sa na liečbu najmä u žien používajú kompresívne pančuchy, ktoré sú špeciálne vytvorené tak, aby pôsobili tlakom a podporili tak krvný obeh v končatinách. Okrem pančúch sa používajú taktiež aj rôzne lieky, ktorých úlohou je zlepšiť tok krvi v žilách, či cievach, alebo rôzne krémy a gély, ktoré dokážu pomôcť pri nepríjemných opuchoch, ťažkých nohách a bolestiach. Vo veľmi závažných prípadoch, kedy už nepomôžu pančuchy, lieky ani krémy a gély je nevyhnutné odstrániť kŕčové žily operatívne.