Kráľovná medzi riekami

Jednou z najväčších riek na svete je pokladaná rieka Amazon. Iné názvy pre túto rieku sú Rio Amazona, Parana Tinga a Parana Guasu. Je obkolesená Amazonským pralesom, ktorý spolu s ruskými tajgami nazývajú aj pľúcami sveta. Rieka Amozon má ešte jeden prívlastok naj. Amazon je spolu so svojimi prítokmi najvodnatejšia rieka, ktorá spolu s prítokmi tvorí najväčší vodný systém na svete, meria až 25 000 kilometrov. Hlavný tok samotnej rieky meria: 6992 kilometrov, a tým sa pokladá za jednu z najdlhších riek sveta. O prívlastok najdlhšia rieka sa vedú dohady. Niektorí tvrdia, že najdlhšia je rieka Níl, niektorí pokladajú najdlhšiu rieku Amazon.

voda

Je to z toho dôvodu, že nie je úplne presne stanovený prameň hlavnej rieky a existuje veľké množstvo prítokov, preto je v rozličných literatúrach uvedená rôzna dĺžka. No napriek tomu, že by tento prívlastok aj Amazon rieka nezískala, určite o nej môžeme rozprávať ako o najväčšom vodnom systéme a najväčšej rieke. Amazonkou pretečie najviac litrov vody na svete. Odhaduje sa, že sila tejto vody je taká veľká, že v Atlantickom oceáne sa morská voda so sladkou vodou mieša až v dĺžke 160 km. Amazon, tečie v oblasti rovníka a vlieva sa do Atlantického oceánu, v tejto časti má rieka šírku až 250 km a vyviera hlboko v pohorí Ánd v Peru.

príroda

Preteká cez tri štáty a to sú Peru, Kolumbia a celou Brazíliou. Domorodci ju nazývali Amacunu (zhluk vody) z tohto slova dostala aj súčasný názov Amazon. Amazonský prales nie je veľmi husto osídlený, geografi zistili, že cez Amazonku vedie len jeden jediný most a ten dokonca nie je ani na hlavnom toku. Vďaka tomu je domovom množstva rôznych aj neobjavených druhov živočíchov a rastlín. Odhaduje sa, že v samotnej rieke žije okolo 2000 druhov rýb. Jeden z druhov je aj známa mäsožravá ryba Piraňa. Mnohí o rieke Amazon hovoria ako o kráľovnej medzi riekami.