Severná Kórea a internet, ktorý disponuje iba 28 stránkami

Severná Kórea a internet, ktorý disponuje iba 28 stránkami

K internetu sa vieme pripojiť na celom svete, vyhľadať si stránky, ktoré potrebujeme alebo nás len zaujímajú nie je problém v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Webových stránok existuje strašne veľa, môžme hovoriť o miliónoch vrátane každého svetadielu. Jedinou výnimkou je internet v Severnej Kórei, kde je sprístupnených len 28 webových stránok.

korea

Obsah kontroluje režim
Napriek tomu, že Severná Kórea má vysoký počet obyvateľov, ponuka na pripojenie k internetu je tam ale veľmi obmedzená. Je to hlavne heslo kvôli nedokonalému pripojeniu a prísnej kontrole tém a korektnosti stránok, ktorú vykonáva a má pod palcom politický režim v krajine. Treba však podotknúť, že najväčší problém spočíva v naprogramovaní serveru DNS, ktorý je pomerne amatérsky, a tak pre bežného užívateľa nie je ťažké sa do kórejských stránok nabúrať, či si len prečítať ich obsah. Ten je izolovaný a pre demokratický svet nedostupný.

Ako je to možné:

  • Spôsob fungovania klasického DNS servera je založený na tom, že ak chcete mať prístup k zmene niektorých webov, jednoducho len zadáte kontrétnu IP adresu. Väčšinou je to sled za sebou nasledujúcich čísel a písmen, nezrozumiteľných a dlhých, takže zistiť správnu kombináciu je takmer nemožné.
  • To neplatí o kórejskom DNS, jeho naprogramovanie je amatérske, to znamená, že na úpravu jednotlivých stránok z opačnej strany stačí, ak zadáte len konkrétnu adresu webu.

kabely

Jednoduché pripojenie
A tak je možné, že obsah stránok sa dá ľahko zneužiť, zmeniť alebo sa druhá strana, voči ktorej mal byť chránený, bude k nemu môcť jednoducho pripojiť. Týmto ľahkým postupom sa stalo aj to, že do týchto webov a ich obsahu sa podarilo nabúrať, a tak bolo zistené, že týchto stránok je v krajine len 28, a dokonca že niektoré z nich sú už nefunkčné a iné boli pre istotu stiahnuté kvôli nevyhovujúcemu obsahu zo strany režimu. Mnoho ľudí sa tak pri prezeraní týchto stránok pobavilo hlavne na obsahu, ktorý je podľa nich retro.

4/5 - (4 votes)