Rok bez nakupovania – áno alebo nie?

Možno ste už o tom počuli, možno nie. Rok bez nákupov je tvrdým orieškom aj pre tých najskúsenejších ekologických maniakov. Nie je to len tak vydržať celý rok, tristošesťdesiat päť dní. Je to ale správny krok? Má to tak byť? Je to správne?
Skúsme sa na to pozrieť z iného uhla. O tom, že si svoje nákupy máme poriadne premyslieť nás upozorňujú všetci. To, že nič nekúpime možno nerobíme ani ten správny, pretože po tom roku nám bude chýbať veľa vecí, ktoré si aj tak kúpime.
Lepšie bude, keď jeden rok budete venovať tomu, že budete sledovať svoje nákupy. Všetky nákupy. A po čase ich zhodnotíte, či ste nakúpili oprávnene alebo to bol zbytočný nákup. Osobne si myslím, že rok takéhoto hodnotenia vám dá oveľa viac ako rok odopierania si. Keď je niečo na papieri oveľa ľahšie si uvedomíte, že je tá kúpa bola blbosť a nemala ste to kupovať. Keď si to len uvedomíte v mysli, nemusí vám to úplne docvaknúť a podobnú chybu spravíte aj v budúcnosti. Z chýb sa človek učí.

hračky

Takže výzva na tento rok môže byť?

Nezáleží na tom, či si svoje predsavzatia dáte na začiatku nového roka alebo len tak v strede tohto roka. Stále môžete rok vydržať – nemusí to byť len celý kalendárny rok, ale aj takzvaný hospodársky rok. Napríklad od mája tohto roku do mája budúceho roka. Jednoduchá rovnica, ťažšie je ju už realizovať, ale vy to zvládnete ľavou zadnou.

dav

Hlavným cieľom by nemalo byť to, že by ste svoje aktivity hnali do extrémov. Všetkého veľa škodí, takže nechajte si svoje extrémistické chúťky zájsť. Pomaly ďalej zájdeš a to je svätá pravda. Takýmito menšími krokmi sa môžete oveľa ľahšie priblížiť k bezodpadovosti ako keby ste ich hnali až do extrémov. Nič prehnané nie je najlepšie, všetko s mierou. Tak ako aj jesť by sa malo s mierou, aj na všetko ostatné by sa malo ísť s rozumom. Zdravým a sedliackym rozumom.