RIO DE JANEIRO (BRAZÍLIA)

Keď v roku 1502 portugalskí moreplavci prvýkrát vystúpili z lode v zátoke Guanabara určite netušili, že tu o štyri storočia vyrastie obrovské mesto plné kontrastov. Pomenovali ho po riečke, ktorá ústila do zátoky „Januárová rieka“ (Rio de Janeiro). Rio sa veľmi rýchlo vzchopilo a začalo ťažiť zo svojho výhodného postavenia a z prístavných dokov často plávali lode plne naložené kávou, cukrovou trstinou, zlatom a diamantmi do Európy.
Rio de Janeiro
V súčastnosti je mesto nezávislé a je rozdelené do dvoch pomyselných zón: severnej priemyselno-pracovnej a južnej kde sú štvrte pre horných desaťtisíc. V Riu nájdete na jednom mieste slumy ale aj paláce vykladané zlatom, biedu a špinu pod kolesami najmodernejších limuzín, pouličný horúčkovito pulzujúci život vedľa pokojných a chladných múrov. Kto miluje pohyb, ruch, nezvyčajnú farebnosť a premenlivosť tak si určite príde na svoje!
 hora v Riu
Podnebie je premenlivé ovplyvnené Atlantickým oceánom a blízkosťou hôr. Najteplejší mesiac je február s priemernou teplotou okolo 27°C a najvhodnejší mesiac na kúpanie v mori je marec.
 
Do Ria sa najlepšie dostanete z Európy letecky cez Viedeň (Rakúsko) alebo cez Lisabon (Portugalsko) či Madrid (Španielsko). Pripravte sa na dlhé cestovanie,minimálne 14-15 hodinový let.
 
Určite neopúšťajte Brazíliu bez ochutnania týchto jedál:
Moqueca. Rybí guláš pripravený v hlinenom hrnci s paradajkami, cibuľou a koriandrom podávaný s ryžou alebo farofou (praženou maniokovou múčkou) či pirãom (korenenou kašou z manioku)
Feijoada.Bravčový guláš s fazuľou podávaný s ryžou, kelom, kúskami pomaranča a praženou maniokovou múčkou
Quindim.Sladký dezert z masla, kokosu, vajec a cukru
 Cachaça. Destilát vyrobený z frementovanej cukrovej trstiny, väčšinou je súčasťou koktejlov, z ktorých najznámejší je Caipirinha
západ slunce 
Miesta,ktoré musíte vidieť:
 
Kristus Spasiteľ – dominanta mesta, ktorá ho preslávila po celom svete nachádzajúca sa na pahorku Corcovado. Na pahorok vedie železnica čiže prístup nie je náročný.
Copacabana– štvrť Ria de Janeira známa svojou 4 km dlhou plážou s oslepujúco bielym pieskom
Ipanema– ďalšia známa pláž vedľa Copacabany
Parque Lage– nádherný park plný tropických rastlín a budov v starom koloniálnom štýle
Escadaria Selarón– open-air umelecké dielo, schodisko upravené čílskym umelcom Jorgem Selarónom
Sambodromo– jedno z ikonických miest Ria, známa tribúna, ktorá je zaplnená do posledného miestečka v čase karnevalov
Botafogo– sambu, pláž a dejiny: minimálne tieto tri veci nájdete v pobrežnej štvrti nachádzajúcej sa medzi kopcami Mundo Novo, Dona Marta a São João