Aké typy dverí poznáme a ktoré vyhovujú vašim požiadavkám?

Aké typy dverí poznáme a ktoré vyhovujú vašim požiadavkám?

V spojitosti s dverami a ich charakteristikou si v predstavách najskôr vybavíme ten klasický typ napr. z dreva a s krídlovým otváraním. V skutočnosti však poznáme viacero odlišných typov, či už z hľadiska materiálu alebo systému otvárania. Nad dostupnými možnosťami a alternatívami by sme sa mali pozastaviť najmä v prípade, ak vyberáme vhodné dvere do nášho interiéru.
 Teda aké poznáme typy dverí a v čom spočíva ich špecifická stránka?
Pozrime sa spoločne na to.Uzamknuté dvere, bezpečie.jpg
Najskôr si predstavme ten základ, ktorý sa v našich interiéroch nachádza najčastejšie, a tým sú obyčajné dvere s pántami, ktoré umožňujú otváranie do ľavej či pravej strany. S nimi sme už ale dostatočne oboznámení a preto nepotrebujú širší rozpis.
Zaujímavejšie pôsobia dvojkrídlové, tie sa však spravidla hodia do rozmernejších priestorov. V takom prípade je ich efekt estetický a danej miestnosti prinesú zaujímavé dizajnové obohatenie.
Dvere s posuvným otváraním naopak prinesú najmä užitočnú úsporu miestom, avšak pokiaľ ide o posuvné dvere sklenené, okrem šetrenia priestorom pribudnú aj vlastnosti ako kvalitná priepustnosť svetla, optické rozšírenie a samozrejme nenahraditeľne elegantný dizajn, ktorý je zároveň súčasným trendom. Z hľadiska posuvného systému dverí je možné vybrať otváranie pozdĺž steny, v opačnom prípade zasa do puzdra. Druhý variant pôsobí o niečo estetickejšie, avšak vyžaduje miesto pre otvor na inštaláciu puzdra.
Typ tzv protipožiarnych dverí je zasa spoľahlivou voľbou najmä z hľadiska bezpečia, nakoľko je vyrábaný zo špeciálneho materiálu, ktorý odoláva vyšším teplotám, požiaru a dymu.Otvorené dvere z dreva.png
Akousi alternatívnou možnosťou pri výbere sú menej typické skladacie dvere, ktorých využitie spočíva v tom, že sa dajú otvoriť aj v minimálnom priestore. Spravidla sú zložené z niekoľkých (dvoch alebo troch) častí zalomených do seba.
Ak by sme sa pozreli do priestorov reštauračných zariadení, natrafili by sme na kyvné dvere s možnosťou širokého otvárania do obidvoch strán. Ich prioritnou stránkou je veľmi  jednoduché a rýchle otváranie i fakt, že ich netreba otvárať kľučkou, nakoľko ňou ani nedisponujú. Spoľahlivo oddeľujú jedáleň od kuchyne a zbytočne nebrzdia.

4/5 - (1 vote)