Webový podvod roku 2017


Vedeli ste o tom, že pokiaľ ste v minulom roku 2017 chceli cez vyhľadávač /napr.Google/ stiahnuť softvér Windows Movie Maker, vlastne ste sťahovali podvodný softvér? Po následnom zistení pravdy tak antivírus, ako napríklad ESET, tento web blokuje, upozorní vás, no pokiaľ softvér aj tak stiahnete a nainštalujete, antivírus zachytí súbor pod výstižným označením Win32/Hoax.Movie Maker.
Vlastne tento hoax a webový podvod sa radil v roku 2017 na Slovensku k tým najčastejším, na ktorý by sme si mali dať pozor. Ale musíme si ujasniť jednu podstatnú vec. Microsoft Movie Maker oficiálne ukončil svoju činnosť v januári 2017. Čo tam teda takýto web ešte hľadal a vlastne prečo softvér naďalej poskytoval a to bez zmienky o ukončení činnosti?

svoboda

Na vine nie je originál program od Microsoftu, ale podvodníci, ktorí vytvorili jeho napodobneninu, vlastne kópiu a dali ju voľne na web, vraj k stiahnutiu „zdrama.“ Vlastne voľným okom to bežný užívateľ nemal šancu rozoznať, problém zbadáte, až keď softvér nainštalujete. Navyše pokiaľ ste napísali do vyhľadávača tú bežnú frázu „Windows Movie Maker Free“, alebo podobný výraz, tento podvodný softvér sa vyskytol medzi úplne prvými priečkami vyhľadania! Takže je jasné, že toľko ľudí sa stali obeťami podvodu.

hacker

•         Čo je na tomto softvére ale podvodné?
Ako som spomenul, zbadáte to, až ak ho nainštalujete a budete ho chcieť pustiť do prevádzky. Avšak podozrivá je hneď i úvodná ponuka webu, ktorý za túto odjakživa bezplatnú službu žiada poplatok 29,95 Dolárov a je zmienka, že na softvér je momentálne 25% zľava. Také výmysly! Microsoft tento softvér vždy poskytoval zdarma a tých 25% to je čistý výmysel. Je to „zľava“ za bezplatný softvér.

Áno, je možné stiahnuť verziu zdarma, ale tá vám bude úplne nanič. Pri spustení vás vyzve k upgradu, teda skôr k zaplateniu týmto podvodníkom. Následne, pokiaľ chcete uložiť svoju prácu, opäť prichádza zmienka o „upgrade“, inak súbor nebudete môcť ani len uložiť.